Zeynep Aslanoba

Emekli Periler

* Müzik: Cihangir Aslan

Tom Robbins’in Parfümün Dansı kitabının ana karakteri tanrı Pan, giderek gücünü kaybettiğinde kendisine sorulan “Ama bu mümkün değil! Sen bir tanrısın. Tanrılar ölümsüz değil midir?” sorusuna şöyle yanıt verir: “Pek sayılmaz. Evet, gerçi insanlığı yiyip bitiren, hastalık gibi, kaza gibi şeylere karşı bağışıklığımız vardır; ama tanrılar da ölebilir. Ancak bize inananlar bulunduğu sürece yaşarız.”

Bir zamanlar insanoğluna anlatılan hikaye şuydu: Tanrıları kızdırdığımız için başımıza doğal afetler gelirdi, o yüzden tanrıları kızdırmamak ve doğaya saygı duymak gerekirdi. Sonra işin rengi değişti. İnsanlar kontrolün tanrılarda değil, kendilerinde olduğunu fark etti. Ve kendilerini yeni tanrılar olarak ilan edip, doğayı da dize getirilmesi gereken bir düşman olarak görmeye başladılar. İnancın yerini sonsuz bir tüketim ve ele geçirme arzusu aldı. Şimdi hem dünya hem de tanrılar, insanların çöpleri arasında hayata tutunmaya çalışıyorlar. Bir zamanın görkemli mistik karakterleri, şimdilerde anlamsız varoluşlarına anlam katmak adına çöpten dünyada partiler düzenleyerek ölmeyi bekliyorlar. Zeynep Aslanoba tüm bir insanlık hikayesinden damıttığı imgeleri, biriktirdiği çeşitli materyalleri kullanarak, tanrılıktan emekli edilmiş̧, yorgun ve yaşlı parti kızları olarak tekrar yaratıyor.

Retired Fairies

* Music by Cihangir Aslan

In Tom Robbins’ Jitterbug Perfume, lead character Pan, a god, is asked “Are not the gods immortal?” when his power begins to wane,    to which he responds: “Not quite.  True, we art immune to the chills and accidents that swallow up humanity, but gods can die. We live only so long as people believe in us.” 

For a long time, humanity was told this story: Natural disasters occurred because we had made the gods angry; so we should respect nature and appease the gods. Then things changed. People realized they were in charge, and not the gods. So they hailed themselves as the new gods, and started to view nature as an enemy that needed to be subjugated. Belief was replaced by an interminable desire to own and consume. Now, both the earth and the gods fight for survival amidst the waste generated by humans. The spectacular, mystical characters of old now throw parties in a world of trash to find some meaning in their otherwise purposeless existence as they wait to die. Zeynep Aslanoba’s images are filtered through the story of humanity, and are recreated as old and tired partygoers, retired gods made of various found materials. 

Tan - Ko, Polimer Kil, Karışık Teknik / 30 cm, 2019
Tommana, Polimer Kil, Bulunan Objeler, Karışık Teknik / 30 cm, 2019
Arsen, Polimer Kil ve Karışık Teknik / 30 cm, 2019
Rakin, Polimer Kil, Bulunan Objeler, Karışık Teknik / 30 cm, 2019