Yaprak Göker

PENSATO: Düşlerin Sesi

PENSATO*: Düşlerin Sesi, tekrarın ritme nasıl dönüştüğünü keşfetmek için tasarlanmış, üç parçalı bir görsel bir partisyon. Özünde oyunbazlığı ve doğaçlamayı barındıran partisyonlar, izleyici ile yazılı bilgi ya da notalar yerine renkler ve örüntüler üzerinden iletişim kuruyorlar. Üç ‘hareket’ten oluşan sanatçı kitabının her ‘hareket’i okuma sürecini, okumanın ritmik bir dizinin icrası haline geldiği müzikal bir deneyime dönüştürüyor; izleyicileri sesleri doku olarak hissetmeye davet ediyor. Bu, insanların geri gelmeye devam ettiği bir çoklu evren olan izleyicinin kendisine dönüşen bir araç olarak karşımıza çıkıyor. İzleyiciye ise partisyonu seçip, çizginin hangi şarkıyı söylediğini duymak kalıyor.

* Müzikte pensato (İtalyancada düşünce), ne çalınan ne de duyulan, bestelenmiş hayali bir notadır.

Pensato: The Imaginary Note

PENSATO* is a graphic score with three movements, designed to explore how repetition becomes rhythm. Keeping playfulness and improvisation in its essence, the score communicates through colours and patterns instead of written information. Each movement transforms the reading process into a musical experience, where reading becomes an execution of a rhythmic sequence. It invites audiences to feel the sound as texture. It’s an instrument that becomes you, a multiverse where people keep coming back to. Pick the score, pluck the strings, do you hear what the line sings?

*In music, a pensato (Italian: “thought”) is a composed imaginary note, a written note which is neither played nor heard.

PENSATO: Düşlerin Sesi, Kağıt, Renkli Mumlu İp, Mukavva, Cilt Bezi (Suni İpek), Süet Kumaş, Altın Folyo, Sanatçı Kitabı / PENSATO: The Imaginary Note, Paper, waxed coloured thread, cardboard, bookcloth (rayon), suede cloth, gold foil, artist’s book Kitap Boyutları / Dimensions: 2,5x18,5x6,7 cm Kutu Boyutu / Slipcase: 8,5x19,4x7,2 cm 3+1 Edisyon / Edition, 2019