Sıtkı Eryılmaz

Sanatsal üretimini doğa ve insan hareketliliği bağlamında taş, metal, bronz gibi malzemelerle gerçekleştiren Sıtkı Eryılmaz, örs, ayak ve kumaş formlarını bir arada sunuyor.

Günlük yaşamda bir araya gelebileceklerini kolaylıkla hayal edemeyeceğimiz üç obje, yerleştirildikleri kaideler üzerinden birbiriyle farklı ilişkiler kuruyor. Örsün katı soğukluğunu, ayağın organik gerçekçiliğini ve kumaşın algıyı şaşırtmak için sıklıkla kullanılan kıvrımlarını görüyor; formların heykel ile ifadesindeki tezatları hissediyoruz. Dördüncü obje ise diğer üçünü içermesine rağmen farklı bir estetik anlayışla yontulduğu için aralarından sıyrılıyor.

Sıtkı Eryılmaz, who carries out his artistic production with materials such as stone, metal and bronze in the context of nature and human mobility, presents the forms of anvil, foot and fabric together.

Three objects that one can’t really imagine coming together in daily life establish different relationships with each other through the pedestals on which they are placed. We see the solid coldness of the anvil, the organic realism of the foot, and the folds of the fabric, which are often used to confuse perception; we feel the contrasts in the expression of forms with sculpture. Although the fourth object contains the other three, it stands out from among them because it is sculpted with a different esthetic understanding.

Mermer / Marble 4 parça / pieces, 95 x 95 x 120 cm, 2022