Kavachi

Almanya’ya yerleştikten kısa bir süre sonra bir otelin mutfağında bulaşıkçılık yapmaya başlayan Kavachi’nin Bugün Bir Sanatçıyım Yarın Bir Bulaşıkçı Olacağım Bugün Bir Bulaşıkçıyım Yarın Bir Sanatçı olacağım adlı çalışması, hem metin hem de video performansa dayanıyor. Sanatçının bir yılı aşkın bir süre çalıştığı otelde, bulaşık yıkama ile sanatçı olma arasındaki ikircikli durumundan edindiği deneyiminin bir dışavurumu olarak ortaya çıkan çalışma, dört aylık bir süreçte tamamlanmış. İki parçadan oluşan işin kumaş parçası, birçok sanatçının karşı karşıya kaldığı finansal zorlukların gerçekliğini metin üzerinden yansıtıyor. Video performanstan oluşan bölüm ise işin dikilerek ortaya çıkışını görselleştiren bir performans olmaktan öte, bu gerçekliği ve onun içindeki sıkıntıları, bıkkınlıkları ve çelişkileri konu alıyor. Değişen zaman, mevsimsel döngü ve değişmeyen mekan ile bu mekanda kendiliğinden ortaya çıkan ve kurgulanmış gibi duran enstantaneler videoda birer anlatım aracı oluyorlar.

Temizledim adlı ikinci işinde, sanatçının çalıştığı süreçte temizlemekten sorumlu olduğu mutfak gereçlerinin adları, kullandığı bulaşık bezleri üzerine akrilikle yazılmış şekilde karşımıza çıkıyor. Bir nakarat gibi, ilk satırdan son satıra dek yinelenen sözler ile hiç sonlanmayacakmış̧ gibi devam eden metin, sanatçının bu süreçteki ruh hali ile okuyucu arasında bağ kurmayı amaçlıyor.

Kıçımı Kurtardım adlı, kağıt ve kırılmış tabak üzerine karışık teknikle üretilen çalışma ise sanatçının çalıştığı mutfak, kantin ve kullandığı soyunma odası gibi mekanlardan esinleniyor. Çalıştığı esnada kırdığı tabak ve fincanlar ile soyunma odasında düzenli olarak değişen çıplak kadın takvimlerinin yarattığı iticilik bu çalışmanın ana malzemeleri, kullanılan erkek figürleri ise bu iticiliğe verilen bir yanıt.

Kavachi’s Artist Today, Dishwasher Tomorrow; Dishwasher Today, Artist Tomorrow is a combination of text and video performance that refers to the time the artist had to take a job as a dishwasher in a hotel’s kitchen shortly after moving to Germany. The work is the expression of the artist’s dilemma between washing dishes and doing art, a period that spanned a year, and is the result of four months of efforts. The fabric portion of the work is in two parts and expresses the financial difficulties encountered by many artists through text. The video performance portion is not simply a visualization of how the fabric was crafted, but an expression of this reality and the boredom, exhaustion and contradictions inherent to it. Changing time, the cycle of seasons, the constant place, and sequences that suddenly appear in this setting and seem staged become narrative instruments in the video.

The second work, titled I Cleaned, consists of the dishtowels the artist used to clean the various utensils in the kitchen where he worked, and the names of each utensil written on the corresponding dishtowel in acrylic. Like a refrain, the text feels as an infinite loop where words are repeated from the first to the last, attempting to build an association between the viewer and the artist’s mood at the time. 

I Saved My Ass, a work of mixed technique on paper and broken plates, is inspired by the kitchen and cafeteria where the artist worked, and the locker rooms the artist used. The repulsion created by the cups and plates the artist broke while working and the nude calendars in the locker room that change regularly are at the core of this work, while the male figures used are a response to the repulsion. 

Today I Am an Artist Tomorrow I Will Be a Dishwasher Today I Am a Dishwasher Tomorrrow I Will Be an Artist, Metin, Kumaş Üzerine Dikiş, 280x182 cm, 2017&2018

I Saved My Butt, Kağıt Üzerine Karışık Malzeme, 30x30 cm, 2018
I Saved My Butt, Kağıt Üzerine Karışık Malzeme, 30x30 cm, 2018
I Saved My Butt, Kağıt Üzerine Karışık Malzeme, 30x30 cm, 2018
I Saved My Butt, Kumaş Üzerine Karışık Malzeme, 30x30 cm, 2018
I Saved My Butt, Kırık Tabak Üzerine Karışık Malzeme, 30 cm, 2018
I Saved My Butt, Kağıt Üzerine Karışık Malzeme, 30x30 cm, 2018
I Cleaned, Metin, Bulaşık Bezi Üzerine Akrilik, 475 x 102 cm, 2018