Fuat Değirmenci

Fuat Değirmenci’nin Monolith’i bize içinde neler olduğunu gösteren, hatta izlememizi talep eden, transparan bir yapı. 6 metrelik bu mekan yerleştirmesi, bir grup insan bedeninin birkaç ışık kaynağı ile birlikte devinimini sergiliyor.

Değirmenci’nin bir sistem eleştirisi olarak tasarladığı Monolith, yaşadığımız bu dünyanın bir yansıması olarak öne çıkıyor. İçinde bulundukları karanlıktan, sürekli yer değiştiren ışıklara ulaşmaya çalışırken birbirini öteleyen, ezen ve alt üst eden insan ırkının hoyratlığını betimliyor. Geldiği noktada yalnızca insanlığın değil, tüm gezegenin varlığını tehdit eden bireyselciliğin işleyişine dair bu çalışma, aslında kurtuluş olarak görülen ışıkların da monolitin net çizilmiş sınırları içinde tutsak olduğu gerçeğini yüzümüze vuruyor.

Fuat Değirmenci’s Monolithis a transparent structure that shows us what is happening inside it and even demands that we watch it. This 6-meter space installation showcases the movement of a group of human bodies along with several light sources.

Monolith, which Değirmenci designed as a critique of the system, stands out as a reflection of this world we live in.  It depicts the cruelty of the human race that shoves, crushes and subverts each other while trying to reach the ever-changing lights through the darkness they are in. This study of the workings of individualism, which threatens the existence of not only humanity but the entire planet at this point, slaps us in the face with the fact that the lights that are seen as salvation are also captive within the clearly drawn boundaries of the monolith.