Faize Nur Özkaya

Animasyon ve dövme sanatçısı F. Nur Özkaya (Agamic) bizi yarattığı saykodelik kabusa davet ediyor. Özkaya; ötekilik, doğum-ölüm, cinsiyet, yalnızlaştırma gibi büyük sorular üzerinden bireyin toplumla yaşadığı ikircikli ilişkiyle ilgileniyor. Çarpıcı bir estetik dille oluşturduğu Ev Diye Birşey Yok filminde aidiyet ve ev kavramlarını işliyor.

Yüzü siyah peçeli hermafrodit figürler, bilindik ninnilerin korkutucu bir dönüşüme uğramış versiyonları eşliğinde, bir çocuğun doğumuna ebelik ediyor ve kaderine karar veriyor. Çocuğun, hayalindeki gökkuşağı ve güneşiyle çekirdek ailesinden oluşan ideal dünyayı ateşe veren bu figürleri gözlemleyerek onlara dönüşmekten başka çaresi yok gibi görünüyor. Etkileyici renkler, çizimler ve ses tasarımı ile tüm damarlara basan ama yine de gözünüzü kırpmadan izlemekten kendinizi alıkoyamadığınız bir çalışma.

Animation and tattoo artist F. Nur Özkaya (Agamic) invites us to the psychedelic nightmare she created. Through big questions such as otherness, birth-death, gender, and isolation, Özkaya deals with the ambivalent relationship that the individual experiences with society. In the film There Is No Home, which she creates with a striking aesthetic language, she deals with the concepts of belonging and home.

Black-veiled hermaphrodite figures, accompanied by frighteningly transformed versions of familiar lullabies, midwife the delivery of a child and decide its fate. The child seems to have no choice but to transform into these figures by observing these figures who set fire to the child’s ideal world comprised of nuclear family, a dream rainbow and sun. With its stunning colors, drawings and sound design, it is a work that presses all the buttons yet you cannot stop yourself from watching rapt.