Damla Bakıcı

Birazcık Bulanık

2016 verilerine göre, Türkiye genelindeki çevre sorunlarının en önemlisi su kirliliği. Evsel atık sular, sanayi atıkları, zirai ilaç ve gübre kullanımı ile madencilik bu kirliliğin ana sebepleri. Sanayi bölgelerindeki endüstriyel atık suların arıtılmadan doğaya deşarj edilmesi ise ciddi ölçekte çevre kirliliğine sebep oluyor. Su kirliliğinin olduğu toplamı 76 ilden Kocaeli, İzmit Körfezi ile ilk üçte yer alıyor. Hızlı ve çarpık sanayileşme, deşarj noktalarındaki denetim yetersizliği gibi nedenlerle Körfez, atıkların da istilasına uğramış̧ durumda. Ve doğa, her şeye rağmen, geride bıraktıklarımızın üstünü örtüyor, kendine ait olmayanı iyileştirmeye çabalıyor ancak bu iyileştirmenin çok uzun yıllar alacağı yadsınamaz bir gerçek.

Damla Bakıcı’nın Hereke, Diliskelesi, Seka, Başiskele, Yarımca, Karamürsel ve Kumla Deresi bölgelerindeki deşarj noktalarından topladığı su ve atık örnekleri ile yaptığı kurgular, bir akvaryumun içerisinden bize suyun altında görmediğimiz sahneleri, gerçeği gösteriyor. Etkileyici bir estetiğe sahip bu fotoğraflarda suyun taşıdığı belleği görmek ve bugüne dek yakınımızda yaşanan birçok çevre felaketinin izlerini takip etmek mümkün.

“Birazcık Bulanık”

According to 2016 data, water pollution is the leading environmental issue across Turkey. Key causes are domestic wastewater, industrial waste, and agricultural chemical and fertilizer use. The untreated discharge of industrial wastewater leads to environmental disasters. The Gulf of İzmit in Kocaeli is among the top 3 most polluted bodies of water in Turkey. Rapid and uncontrolled industrialization and unchecked waste discharge has inundated the Gulf with pollutants. Nevertheless, nature covers up our transgressions and attempts to heal what is driven into it – only it is obvious that it will take a long time to heal. 

Damla Bakıcı’s compositions with water and waste samples collected from discharge locations in Hereke, Diliskelesi, Seka, Başiskele, Yarımca, Karamürsel and Kumla Deresi show us the unseen reality underwater from inside an aquarium. The impressive esthetics of the photographs depict the memory contained within water and trace the many environmental disasters that have occurred around us until now.  

Seka, Diasec Baskı / Diasec Print, 50x120 cm, 3+1 Edisyon / Edition, 2019
Hereke, Diasec Baskı / Diasec Print, 50x120 cm, 3+1 Edisyon / Edition, 2019
Başiskele, Diasec Baskı / Diasec Print, 50x120 cm, 3+1 Edisyon / Edition, 2019
Diliskelesi, Diasec Baskı / Diasec Print, 50x120 cm, 3+1 Edisyon / Edition, 2019
Karamürsel, Diasec Baskı / Diasec Print, 50x120 cm, 3+1 Edisyon / Edition, 2019
Yarımca, Diasec Baskı / Diasec Print, 50x120 cm, 3+1 Edisyon / Edition, 2019
Kumla Deresi, Diasec Baskı / Diasec Print, 50x120 cm, 3+1 Edisyon / Edition, 2019