Ci Demi

Yakın geçmişte için foto ve video muhabirlik yapan Ci Demi, şehrin bilindik kaosunda gezerken pek de dikkat çekmeyen detayları yakalamakta deneyimli bir göz. Muhabirliğin getirdiği kıvraklıkla sanatçının duygu dünyasının derinliğinin birleşmesinden doğan fotoğraflar, gerek renk paletiyle gerek içerik bütünlüğüyle benzerlerinden ayrışıyor. Ci Demi’nin melankolik bir şehir gezgini imzası taşıyan kareleri, kimi zaman kayıp bir geçmişe, geri dönüşü olmayan bir aşınmışlığa kimi zaman da her şeye rağmen espriden anlayan bir yalnızlığa işaret ediyor. Ona göre, çektiği fotoğraf pratiğinin tümü, günlük konuşmalarında kullandığı ifadeleri ve mizah anlayışını görsele dönüştürme çabası olarak görülebilir.

Unutursan Darılmam, sanatçının 2019’da geçirdiği oldukça sıkıntılı bir dönemin izlerini taşıyan bir  fotoğraf dizisi. Bipolar bozukluk teşhisi konan ve ilaç kullanmaya başlayan Ci Demi’nin şehirle kurduğu kırılgan, narin ama aynı zamanda acımasızca dürüst bir ilişkinin tanıklığı niteliğinde. Zihinsel sağlığını geri kazanmaya çalışırken odaklandığı ve hâlâ sürdürdüğü bu dizi, iyileştirici bir etkiyle ona kendi renklerini ve bakış açısını keşfettiriyor.

Ci Demi, who has worked as a photojournalist and video journalist in the recent past, is an experienced eye in capturing inconspicuous details while coursing through the familiar chaos of the city. The photographs, which are born from the combination of the agility of journalism and the depth of the artist’s emotional world, differ from their counterparts with both color palette and content integrity. Ci Demi’s frames, which bear the signature of a melancholic urban traveler, sometimes point to a lost past, to an irreversible erosion, and sometimes to a loneliness that has a sense of humor despite everything. According to him, the whole of his photographic practice can be seen as an effort to transform the expressions and sense of humor he uses in his daily conversations into visual.

No Offense If You Forget is a series of photographs that bear the traces of a very difficult period that the artist went through in 2019. Diagnosed with bipolar disorder and taking medication, Ci Demi testifies to a fragile, delicate but at the same time brutally honest relationship with the city. This series, which he focuses on and still continues as he tries to regain his mental health, makes him discover his own colors and perspective with a healing effect.