Cem Sonel

Code of Conquer

LED panel ve MDF üzerine neon boya ile ürettiği Code of Conquer serisinde Cem Sonel, modern hayat işleyişinin vazgeçilmez parçası haline gelen algoritmaları temel alıyor. Matematik, istatistik ve biyoloji gibi alanlarda kullanılan hücresel otomat* üzerinden hayat ve algoritmalar arasındaki bağı inceleyen bu seri, varoluşun basit sistemlerden karmaşık sistemlere olan yolculuğunun başlangıcındaki açık/kapalı, 1/0, olmak/olmamak gibi basit ilişkileri konu alıyor.

*Hücresel otomat (cellular automata); pratikte olayların veya tanımlanan konuların hücreler şeklinde bölünmesi ve her bir hücrenin, yanındaki diğer hücrelerin durumuna bağlı olarak gelecekteki durumunun belirlenmesine yarayan, prensipte basit bir sistemdir. Ömer Hayyam Üçgeni ilk hücresel otomat sayılabilir.

Code of Conquer

Cem Sonel’s LED panel and neon paint on MDF series Code of Conquer focuses on algorithms as an indispensable part of modern life. The series uses cellular automata*, also used in mathematics, statistics and biology, to investigate the connection between life and algorithms, starting out with simple states like on/off, 1/0, being/non-being to advance from the simple systems of existence to those more complex.

*Cellular automata are simple systems where defined events or subjects are divided into cells, and the state of each cell is determined according to the states of adjacent cells. Pascal’s Triangle may be considered the first cellular automaton.

Fetihin İlk Kızı, P10 Led Panel & Mdf üzerine Aerosol Boya / Aesorol Paint on Mdf 124x96x10 cm, 2019
Fetihin İlk Oğlu, Led Panel & Mdf üzerine Neon Boya / Neon Paint on Mdf, 64x64x10 cm, 2019
Loading..., Led Panel & Mdf üzerine Neon Boya, Pleksi / Neon Paint on Mdf, Plexiglass, 40x48x08 cm, 2020
Allah Korusun, P10 Led Panel & Plexiglass, 96x144x16 cm, 2019
İlk Temas, Led Panel & Mdf üzerine Neon Boya / Neon Paint on Mdf, 80x220x10 cm, 2019
Dial-up, P10 Led Panel & Monitör Camı üzerine Gold Boya / Gold Paint on Monitor Glass, 35x20x04 cm, 2020
Breathe in, Breathe out, Led Panel & Monitör Camı üzerine Gold Boya / Gold Paint on Monitor Glass, 49x29x04 cm, 2020