Çağla Çağlar

Ziyaret

Eğitimini dedesinin mesleği olan fotoğraf alanında tamamladıktan sonra on yıl dizi, film ve reklam setlerinde reji olarak çalışan fotoğrafçı ve yönetmen Çağla Çağlar, “Ziyaret” adlı serisinde başlığın ilk olarak akla getirdiği bir aile ziyaretini ya da resmî bir ziyareti değil, daha ziyade keskin bir karşılaşmayı betimliyor. Bu sıcak bir karşılaşma değil, kendini en güvende hissettiği bir yerde ve zamanda başına gelen bir olayın, bilmek istemediği şeyleri apaçıklığıyla öğrenmenin insanın gerçekliğinde yarattığı kırılma. Göğüs kafesinde oluşan bir boşluk ya da kalbe saplanan bir bıçak darbesi, bir kurşun. Aslında içinden dış dünyaya bakabildiğin, gerçekliği görebildiğin bir delik, ne var ki hava da, su da kaçıran ve bünyeye zarar veren bir delik.

Çağlar’ın kurgu fotoğraflarındaki figürün haşmetli bir binanın anıtsal merdiven boşluğuna, boş bir sinema salonunun koltuklarının üzerine, ıssız bir otoparkın ortasına, nefis bir manzaraya sahip terk edilmiş otel restoranın zeminine ya da buzun üzerine kalbinden sızan kanla yığılmış pozisyonu; zamansız bir ziyaretin, beklenmedik bir bakışın, bir sözün, öngörülemeyen ve hızla çarpılan duvarın insanın, onu gerçeğe yakınlaştırmış olsa da, sembolik olarak ölümüne sebep oluşunu imliyor. Bu dünyanın tepetaklak olduğu ama dingin karelerin bize gösterdiği temel şey sağır edici bir gümbürtünün, bir çığlığın hemen ardından gelen an.

Visit

Having been trained in photography, which was her grandfather’s profession, and then having worked as a director in TV series, films and commercial sets for ten years, photographer and director Çağla Çağlar does not describe a family visit or an official visit in her series titled “Visit”, but rather a sharp encounter. This is not a warm encounter; it is a rupture in one’s reality by an event that happened to them at a place and time where they felt the safest, by the stark confrontation with the things that they did not want to know. It is a gaping hole in the chest, or a stab in the heart, a bullet. It is a hole through which you can actually look at the outside world and see the reality; however, it is also a hole that leaks both air and water and damages the body. 

The position of the figure in Çağlar’s staged photographs, who is lying on the monumental stairwell of a majestic building, slumped over the seats of an empty movie theater, in the middle of a deserted parking lot, on the floor of an abandoned hotel restaurant with a magnificent view, or on the ice, in each case with blood dripping from the heart, implies that an untimely visit, an unexpected glance, a word, an unpredictable slam against the wall symbolically cause the death of a person, even though they brought him closer to reality. The main thing that the still frames in a topsy-turvy world show us is the moment that comes just after a deafening roar, a scream.

Diasec Baskı / Diasec Print, 70x100 cm, 5 + 1 Edisyon / Edition, 2021
Diasec Baskı / Diasec Print, 70x100 cm, 5 + 1 Edisyon / Edition, 2021
Diasec Baskı / Diasec Print, 70x100 cm, 5 + 1 Edisyon / Edition, 2021
Diasec Baskı / Diasec Print, 70x100 cm, 5 + 1 Edisyon / Edition, 2021
Diasec Baskı / Diasec Print, 70x100 cm, 5 + 1 Edisyon / Edition, 2021