Burak Beceren

Burak Beceren

The Doors, Burgazada Cennet Bahçesi

 

Öğrencilik yıllarımda karşıma çıkan “Algı Kapıları”ndan, zamanında birileri tarafından elime tutuşturulan ve sonrasında başucu kitabıma dönüşecek “Tanrılar… Yeni yaratıklar”a, tüm arkadaş çevremin fotoğraflarını kullanarak yaptığım okul öncesi grafik egzersizlerindeki şarkı sözü detaylarından, bir ergen olarak izledikten sonra bende hemen sahneye çıkma isteği doğuran, kendi isimlerini taşıyan Oliver Stone filmine kadar yüzlerce detay sayabilirim bu gruba dair.

68 kuşağı ve rock hakkında şu anda kimin söylediğini bile hatırlayamadığım bir tanım okumuştum. Şöyle deniyordu; “Rock müzik uçmak için harika bir yol, The Doors ise çoktan uçmuş olanlar için…”

Gerçekten de müziklerini yakın dönemlerindeki gruplardan ciddi şekilde ayıran ve ancak sürrealite ile açıklayabileceğim, kişisel fikrimce sorumlusu Ray Manzarek olan bu atmosfer sayesinde, hayatım boyunca yaptığım her playlist içinde birkaç şarkıyla yer aldılar.

Amatör dönemlerimde de defalarca fan-art yapmayı denediğim lakin pek de başarılı olamadığım bu grup için, gecikmiş bir hayali poster tasarlayarak buradan kendi çaylak yıllarıma da bir göz kırpmak istedim.

Mekânın neden Cennet Bahçesi olduğuna gelirsek, yukarıdaki tanıma katıldığım için diyebilirim. Zira uçabilmeniz için, üstünüzde bir tavan olmaması gerekiyor. Gökyüzü kâfi…