Mamut Performansları

 

MAMUT PERFORMANSLARI HAKKINDA

2016 senesinde Simge Burhanoğlu ve Seyhan Musaoğlu küratörlüğünde “Performansı Farkettiniz mi?” teması altında başlattığımız Performans Programı ile Mamut Art Project’e performans sanatını da dahil etme fırsatını yakaladık. Programa daha sonraki senelerde kendine ait bir alan sunarak Mamut Performanslarını  “Nasılsın?” Ve “Maddesiz?” temaları altında devam ettirdik.

Bu üç sene içinde; performans program içeriğimizi daha da geliştirip, Mamut içerisinde belli bir noktaya taşıyarak, performans sanatı disiplinini hak ettiği ortamda ve değerde sunabilmek için, her sene yeni bir kavram ekleyerek ilerledik.

Bu verimli işbirliği ile istenilen noktaya gelen yolculuğumuzda, 2019 yılından itibaren Performans Programımızı herhangi bir küratör ile işbirliği içerisine girmeden ve belli bir başlık altında olmadan devam ettirme kararı aldık.  Açık Çağrı ile başvurular kabul edilecek ve her başvuru kendi bağımsız içeriği altında değerlendirilecektir.

Bu süreç içerisinde edindiğimiz tecrübe ve sanatçılarla olan iletişimimiz sonucunda performans sanatını gerçekleştirme olanakları konusundaki kısıtlılığı ve bu konudaki alan ihtiyacının farkına vardık. Ayrıca ziyaretçilerimizin performans sanatına olan ilgilerinin artışı da bizi pek çok yönde daha geniş bir bakış açısıyla hareket etme konusunda heyecanlandırdı.

Böylece bu seneki başvurularımızı aşağıda Başvuru Şartları kısmında göreceğiniz gibi, geçmiş senelere göre özgürleştirerek, belli bir tema başlığı olmaksızın pek çok performans sanatçısına fırsat sağlayacak hale getirdik.

1-5 Nisan 2020 tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’da gerçekleşecek etkinliğimizde canlı performans yapmak isteyen tüm sanatçıların başvurularını bekliyoruz.

 

GENEL BİLGİLER:

Canlı performans açık çağrı için son başvuru tarihi: 5 Şubat 2020

Etkinlikte yer alacak performanslar Mamut Art Project tarafından değerlendirilecektir.

Başvuru süreci iki aşamalı olacaktır; ilk aşamada ön eleme yapılacak, sonrasında ön elemeyi geçen sanatçılar birebir görüşmelere çağrılacak ve bu görüşmeler sonunda programda yer alacak sanatçılar belirlenecektir.

Gelen başvuruların etkinlik alanında performanslara ayrılan alanın uygunluğu ve uygulanabilirliği göz önünde bulundurularak değerlendirilecektir.

 

BAŞVURU ŞARTLARI:

 • Programa sadece orijinal projeler kabul edilecektir.
 • Başvuru dosyalarına özgeçmiş ve performans bilgilerinin (aşağıda yer alan Nasıl Başvurulur kısmında detaylarını göreceğiniz) eksiksiz ve özenle yazılması gerekmektedir.
 • Sanatçı, sunduğu fikrin alana göre revize edilmesi gerekliliğini kabul etmelidir.
 • Sanatçıların, Mamut Art Project’in gerçekleşeceği 1-5 Nisan 2020 tarih aralığındaki günlerde müsait olmak zorunda ve programda belirlenen gün ve saat aralıklarında performans alanında bulunmaları gerekmektedir.
 • Mamut Performans ekibi tarafından kesinleştirilecek program akışında gün veya saat değişikliği yapılamaz.
 • Başvuracak olan sanatçıların 18 yaş üstü olması gerekmektedir.
 • Sanatçıların, performans ihtiyaç listesini yazılı şekilde, prodüksiyonel ve operasyonel olarak belirtmesi gerekmektedir.
 • Katılımcılar belirlendikten sonra, projeye seçilen performanslarını Mamut Art Project’e kadar başka hiç bir yerde gerçekleştiremezler.

 

SÖZLEŞME

Seçilecek sanatçılar, her iki tarafın da haklarını koruyacak, standart sözleşmeyi imzalamalıdır.

 

NASIL BAŞVURULUR

Aşağıdaki tüm gerekli dosyaları tamamlayarak, 5 Şubat 2020 tarihine kadar, performans@mamutartproject.com mail adresine göndermeniz gerekmektedir. Başvuru dosyanızı göndererek, yukarıda yazan “Başvuru Şartları” bölümünde yer alan tüm koşulları kabul ettiğinizi beyan etmiş olursunuz.

Gerekli tüm bilgileri tek bir PDF dosyanızda birleştirip göndermeniz çok faydalı olacaktır.

Başvuru için gerekli olan içerikler:

 1. CV (profil fotoğrafınız ile birlikte),
 2. Proje açıklama metniniz,
 3. Kavramsal çerçeveyi anlatan genel sanatçı metni,
 4. Performansın nasıl gerçekleştirileceğine ait detaylı açıklama yazısı,
 5. Referans görsel (performansınızı anlatan bir görsel- çizim, fotoğraf /video olabilir),
 6. Performansta gerekli olan ihtiyaç listesi (kalemler halinde belirtilmesi gerekmektedir).

Başvurunuz ile göndermeniz gereken kişisel bilgiler:

 • İsim ve Soyisim
 • Doğum Tarihi (Gün/Ay/Sene)
 • E-posta adresi
 • Telefon Numarası
 • Adres
 • Şehir
 • Ülke
 • İlgi Alanı (Resim, Fotoğraf, Video, Enstalasyon, vb.)
 • Websiteniz ve varsa sosyal medya sayfalarınızın adresleri (Instagram, Behance, Flickr, Facebook, vb.)